Laikmetīgās dejas kompānija „Ārā” ir izveidota, apvienojoties jaunajiem laikmetīgās dejas māksliniekiem – Latvijas Kultūras akademijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas apakšprogrammas absolventiem (2015). Kompānijas izveides iniciātore ir kursa vadītāja Olga Žitluhina, kura, pēc laikmetīgās dejas izrādes “Ārā” (2013) veidošanas, ieraudzīja šajos jauniešos apvienības potenciālu.


Laikmetīgās dejas izrāde “Ārā” bija zīmīgs kopprojekts, kurā dejotāji, toreiz vēl 3. kursa studenti, piedalījās līdzās jau pieredzējušiem māksliniekiem. Mūziku izrādei veidoja un izpildīja Juris Kaukulis un Kaspars Tobis no grupas “Dzelzs vilks”, scenogrāfijas autors bija Gints Gabrāns, tērpu māksliniece Šeila izveidoja tēlu katram no 16 dejotājiem. Horeogrāfijas un idejas autore Olga Žitluhina izaicināja topošos dejas profesionāļus ar kustības un prāta uzdevumiem. Arī izrādes skatuves iedomātais novietojums bija šķērslis, ko pārvarēt. Dejotāji un mūziķi atradās uz podestiem, kas tika izvietoti telpā atsevišķi viens no otra un starp skatītājiem. Katrs uz savas vientuļās salas, aplūkots no visām pusēm, bez iespējas paslēpties, vienlaikus esot daļa no kopīgās telpas, enerģijas, mērķa.

Dejas izrāde “Ārā” izpelnījās skatītāju un kritiķu atzinību, kā arī divas “Spēlmaņu nakts” (2014) godalgas kategorijās “Gada notikums laikmetīgājā dejā” un “Gada scenogrāfs”. Unikāli Latvijas laikmetīgās dejas nišai - “Ārā” kopumā tikusi izrādīta 30 reizes, gan oriģināltelpā “Zirgu pastā” Rīgā, gan arī pielāgota citām telpām, pilsētām un valstīm.


Tā jau Akadēmijas telpās aizsākusies jauno laikmetīgās dejas mākslinieku sadarbība profesionālā līmenī. Tāpēc ideja par dejas kompānijas izveidi nav nedz spontāns, nedz impulsīvs lēmums, bet gan organiski izveidojies secinājums.

Laikmetīgās dejas kompānijā “Ārā” darbojas 13 mākslinieki. Dalībniekus vieno kopīga telpa, nodarbību un mēģinājumu grafiks un vēlme veidot un attīstīt laikmetīgās dejas tradīcijas Latvijā (telpa, laiks un ideja). Vienlaicīgi kompānija ir atvērta laikmetīgās mākslas dažādībai, piedāvājot katram horeogrāfam un dejotājam individuālas izpausmes iespējas - sākot no eksperimentālām dzīves jēgas meklējumu performancēm līdz vizuāli pievilcīgām odām ķermenim un dejaspriekam.

Kompānijas mērķis ir izveidot savveida platformu, kas atbalsta dejas māksliniekus gan no praktiskās (telpa, dejotāji, finansējums, reklāma un tml.), gan idejiskās (kritiskā domāšana, brainstorm un tml.) puses. Tai pat laikā vēlamies turpināt attīstīties kā kolektīvs ar lielu dejotāju skaitu un pilnmetrāžas lielskatuves iestudējumiem, ar kuriem pārstāvēt Latvijas laikmetīgās dejas mākslu arī starptautiskā mērogā.

Kompānijas mērķis ir veicināt profesionālās laikmetīgās dejas mākslas telpas attīstību Latvijā. Pozicionējot sevi kā profesionāla dejas kompānija, vēlamies piesaistīt Latvijas kultūras, mākslas, ekonomikas atbalstu un interesi par profesionālās laikmetīgās dejas mākslas attīstību un darba tirgus izveidi. Popularizēt žanru Latvijā, piedāvājot daudzveidīgu izrāžu repertuāru, kvalitatīvi pārstāvēt laikmetīgo deju komerciālā un profesionālajā sfērā, kā arī izglītot potenciālo skatītāju gan praktiskajās nodarbībās (meistarklases, meistardarbnīcas, semināri un tml.), gan informējot skatītāju ar sabiedrisko mēdiju palīdzību (intervijas, raksti, reklāmas akcijas un tml.).